Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Kuruluş yıldönümü İlçemiz Yunus Emre Ortaokulundaki törenlerle kutlandı.
        Kutlamalar 29 Ekim Pazartesi günü saat 10.30’da Atatürk Büstüne çelenklerin sunumu ile başladı. Buradaki programa Kaymakamımız Fatih SAYAR, Belediye Başkanı Nursi ÇELEGEN, Daire Amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.
Kaymakamlığımızın ve Ekinözü Belediyesinin çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Kaymakamımız Sayın Fatih SAYAR’ın saat 10.45’den itibaren makamında tebrikleri kabulü ile programa devam edildi. Yunus Emre Ortaokulunda Kutlamalar, saat 11.00’dan itibaren Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Kaymakamımız Fatih SAYAR, Cumhuriyetin Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğuna işaret etti.Kaymakamımız Sayar, “Bugün, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Atatürk'ün 'Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir' diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan erdemli, faziletli insanlar yetiştiren ve erdemli, faziletli insanlara yakışan demokratik iradenin tam ve mükemmel bir ifadesi, aynı zamanda halkın gelişmesini ve yükselmesini sağlayan onları bir bütün kılan yönetim şeklidir” dedi.
        Türkiye’nin güçlü ve istikrarlı bir ülke olma yolunda kararlılıkla ilerlediğini kaydeden Kaymakamımız Sayın Fatih Sayar, şöyle devam etti:
“Türkiye’mizin güçlü ve istikrarlı bir ülke olması yolunda güçlü bir irade ortaya konulmuştur. Gücünü milletimizin ortak iradesinden alan cumhuriyetimiz bugün de içte ve dışta küresel destekli terör örgütlerinin saldırıları karşısında sarsılmıyor. Bu karanlık güçlere karşı cumhuriyetimizin kazandırdığı değer, inanç ve kararlılıkla büyümeye devam eden aziz milletimiz, demokrasiden, birlik ve beraberlikten, kardeşlik hukukundan asla ve asla taviz vermeyecektir. Daha güzel gelecek için, milletimizle birlikte el ele vererek çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’imizin 95. kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu vatan uğruna feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum” dedi.
        Öğrenciler, şiirler okurken halkoyunları ekibi gösterilerini sundu. Kutlama programı, okulların tören geçişi ile sona erdi.