Ekinözü ilçesinin yetiştirdiği usta şair ve yazar Abdurrahim Karakoç, vefatının 6.yıldönümünde Ekinözü Belediyesi’nin düzenlediği programda şiirleriyle birlikte anıldı.
Dillere destan olan ve birçok sanatçı tarafından türkü olarak seslendirilen ‘Mihriban’ şiiri başta olmak üzere 82 yıllık ömrüne birbirinden değerli eserleri sığdıran Ekinözülü şair ve yazar Abdurrahim Karakoç için ilçemizde bir anma programı düzenlendi.
 
Ekinözü Belediyesi’nin Yunus Emre Ortaokulu konferans salonunda düzenlediği organizeye, Kaymakamımız Fatih Sayar, Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Türk İslam Karakoç, İlçe Jandarma Komutanı Süleyman Balcı, İlçe Emniyet Amiri Mehmet Pekmez, AK Parti Ekinözü İlçe Başkanı Bilal Eker, Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeler Koordinatörü Ali Mazhar Türk, daire amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
 
Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kürsüye ilk gelen isim merhum üstadın oğlu AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Türk İslam Karakoç oldu.
Karakoç, ‘Abdurrahim Karakoç, bu milletin ruhudur’ diyerek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Bu milletin, estetiği, acısı, sevinci ve bunları yazıya döken, onun ruhundan ilham alan yazarların başında gelen birisidir. Abdurrahim Karakoç, Türk-İslam davasının dik başlı bir alperenidir. Böyle olduğu için de yıllarca adı unutulmamış ve daima yükseklerde kalmıştır. Bir Mevlana, bir Yunus Emre, bir Mehmet Akif, nasıl yıllarca ayakta kalmış ve isimleri unutulmamışsa ve yıllarca bunların değerleri ve kıymetleri artmışsa Abdurrahim Karakoç da onlardan biri olacaktır. Bu millet var oldukça, bu milletin değerleri kendini korudukça Abdurrahim Karakoç’lar, Yunus Emreler, Mehmet Akifler, Dadaloğulları ölmeyecektir; bu milletin ruhuna üflemeye devam edecektir. Onun oğlu olmaktan dolayı da gururluyum. Kimileri, miras olarak makam mevki, kat-yat bırakır. Babam da bizlere ismini bıraktı. İsminin dışında insanlığını bırakmış. Bu miras bizim nesillerimize de yetecek. İnşallah bu mirasa da helal getirmeyiz.”
Daha sonra mikrofona davet edilen Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen ise, Karakoç’un bir dünya şairi olduğunu söyledi.
Başkan Çeleğen, “Dünya şairimiz Abdurrahim Karakoç’a değil Ekinözü’nün yetiştirdiği tüm büyüklerimize saygı ve sevgi duyuyoruz. Hepimiz faniyiz. Bizim sermayemiz sevgi ve saygı olmalı. Abdurrahim Ağabey, dünyanın kederini, kaderini anlattı. Şiirleri ile Türkiye’deki vesayet odaklarına ve tüm dünyadaki mazlumların ve mağdurların hakkını yiyenlerle çok büyük mücadele etmiştir. Bunları, şiirlerinde tema haline getirmiştir. Vefatının 6. Yıldönümünde ilçemizin yetiştirdiği büyük ustayı rahmetle anıyorum. Bizleri bu özel gecede yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum” dedi.
Programın son konuşmasını ise, Kaymakamımız Fatih Sayar yaptı. Kaymakamımız Sayar, Karakoç’un, Anadolu insanının duygularına en açık şekilde tercüman olması ile diğer şair ve yazarlardan ayrıldığına dikkat çekti.
Kaymakamımız Sayar, şöyle devam etti:
“Rabbim, onu bu topraklarda var ettiği için ne kadar şükretsek azdır. Abdurrahim Karakoç’u, Ekinözü’ne gelince daha yakından tanıma şansım oldu. Şiirlerine bakıldığında içerisinde Anadolu’yu ve Anadolu insanının ızdırabını görürsünüz. Abdurrahim Karakoç’u, diğer yazar ya da şairlerden ayıran şey, onun aynı zamanda Anadolu insanının duygularının en açık, sade şekilde tercüman olmasıdır. Abdurrahim Karakoç’u okuyan herkes, orada mutlaka kendisini bulur. Bu yüzden Abdurrahim Karakoç’u bilmeyenler yoktur. Mihriban’la birlikte ayrı bir zirveye ulaşmıştır. Abdurrahim Karakoç, sadece ülkemizin değil; ilçemizin sınırlarını kelimelere, cümlelere verdiği ruhla aşmıştır. Bu yönüyle kendisini sahiplenmeliyiz. Abdurrahim Karakoç, sadece Karakoç ailesinin bir ferdi değil; o aileye yön vermiş ve bir isim kazandırmış bir şahsiyettir. İlçe kaymakamı olarak Abdurrahim Karakoç’un memleketinde görev yaptığım için büyük şeref duyuyorum. Çünkü o, büyük bir şair ve büyük bir insan. Karakoç’un bıraktığı mirası, gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmalıyız. Merhum şairimiz Abdurrahim Karakoç’u rahmet ve saygıyla anıyorum.”
Konuşmaların ardından sahne sırası Karakoç’un dizelerini seslendirenlere geldi. Programda ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, merhum şair Abdurrahim Karakoç’un şiirini Meclis kürsüsünden okuduğu video izlendi.